Ten 10-calowy nóż rzeźnicki poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi produktami

Ten 10-calowy nóż rzeźnicki poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi produktami

To jestHighly Recommend, kolumna poświęcona temu, co ludzie z branży spożywczej obsesyjnie jedzą, piją i kupują w tej chwili.

Byłem tam, wpatrując się w kapustę tak wielką i ciężką jak piłka lekarska. Miałam ją pokroić w plastry przez środek. Na kolację zaprosiłem sąsiadów. Świadkowie moich nieustannych postów na Instagramie o posiłkach napisali do mnie: „Nie mogę się doczekać, kiedy zjem twoją kuchnię!”

Musiałem ją przynieść. Kiedy zobaczyłem post kolegi z przepisem na senegalskie mafé, wiedziałem, jaki mam plan. Teraz musiałem rozłożyć tę bestię na czynniki pierwsze.

Jakich narzędzi użyć? Moje noże szefa kuchni były zbyt wąskie, aby rozciąć kapustę na szerokość. Sięgnąłem więc po jedyny posiadany przeze mnie nóż o odpowiedniej długości, aby poradzić sobie z tym warzywem: mój nowy nóż rzeźnicki Cutluxe 10″ Bullnose. Kupiłem ten nóż, niedrogi, impulsywny zakup, z myślą o sezonie grillowym. Przeznaczony do rozbijania kawałków wołowiny, jego długie na prawie stopę, szerokie, twarde ostrze pozwalało na szybką pracę przy nabijaniu kurczaka na łopatki i przycinaniu mostka przed wędzeniem. Nie sądziłem, że można nim kroić warzywa, ale sądziłem, że za jednym zamachem można nim przepołowić główkę kapusty. Trzymając rękojeść w jednej ręce, a drugą naciskając na bulwiaste ostrze, wepchnąłem ten kawałek twardej, węglowej, niemieckiej stali w kapustę i – bum! – dwie połówki oderwały się, idealne półkule o płaskich powierzchniach i równych częściach rdzenia.

Image may contain: Blade, Weapon, Knife, and Weaponry

Cutluxe Bullnose Butcher & Breaking Knife

Wziąłem nóż do ręki i podziwiałem go: Z krzywizną zakończoną grubym szumem i czubkiem w kształcie scimitara, wygląda jak rekwizyt z filmu o piratach. Ale on jest prawdziwy. Ręcznie szlifowany, bardzo ostry, z elegancką równowagą między rękojeścią a noskiem, pewnie się trzyma i gładko kroi. Sam bullnose – zakrzywiony koniec ostrza, który dochodzi do punktu, w którym styka się z kręgosłupem – zwiększa zasięg i wagę, umożliwiając wykonywanie dłuższych cięć w dużym, gęstym materiale. (Ponadto, dla dodatkowej zabawy, końcówka może być użyta do nakłuwania plastrów kapusty i przenoszenia ich do naczynia do pieczenia) Wgłębienia na całej długości ostrza, zwane krawędzią Grantona, przepuszczają powietrze pomiędzy stalą a łupem, minimalizując opór powietrza i nierówne cięcia. Dla zwiększenia wytrzymałości ostrze jest potrójnie nitowane do wytrzymałej, antypoślizgowej rękojeści z drewna pakkawood, zwężającej się tak, że pasuje do mojej smukłej dłoni. Ważący zaledwie 1,5 kg nóż wygląda groźnie, ale jest przyjazny dla użytkownika.

Od czasu kapusty uwolniłem go na najtwardszych klientach świata warzyw. Pokroiłem kabaczek na kawałki, rozbiłem arbuza, obrałem maniok, pokroiłem jicamę i rzepę w kostkę. Aby zrobić imprezową sztuczkę, ustawiłem w rzędzie trzy jabłka i rozciąłem je na pół jednym potężnym kawałkiem. Nawet polubiłem Cutluxe, pisząc do producenta, aby opisać moje przygody z produktami. Odpowiedź: „Ten nóż jest profesjonalnym nożem rzeźnickim. Chociaż te funkcje nie są jego ulubionymi, nie powinny stanowić dla niego problemu.”

Inny rodzaj żywności, którego ludzie z Cutluxe mogli nie brać pod uwagę, projektując swój nóż bullnose? Ryby. Wysłałem nóż koledze Scottowi Clarkowi na jego urodziny. Clark, właściciel restauracji Dad’s Luncheonette w Half Moon Bay w Kalifornii, spędza swój wolny czas na zarzucaniu haczyków. Przetestował narzędzie na swojej ostatniej zdobyczy. „O rany” – napisał do mnie – „ten nóż jest zwinny i naprawdę ostry. Użyłem go do rozbicia żółtego ogona, oczyszczenia tony łososia królewskiego i posiekania pietruszki dla samej przyjemności. Zaskakująco zwinny jak na swój rozmiar. Na pewno stanie się podstawą w kuchni!!!”

Dwa wykrzykniki. Nieźle jak na nóż za 45 dolarów. Nieźle w ogóle.

Shop Now: Cutluxe 10″ Bullnose Butcher Knife