Zdjęcia i stylizacja autorstwa Meliny Hammer.

Szybkie uprażenie bananów sprawia, że stają się one wyjątkowo miękkie i intensyfikuje ich smak i słodycz, co pozwala również na pominięcie dodatkowego cukru w cieście na te gofry. Co więcej, pieczenie bananów w maśle oznacza, że w cieście znajduje się roztopione, lekko przyrumienione masło. Smak, smak, smak! Należy pamiętać, że ilość gofrów z tego ciasta zależy wyłącznie od wielkości gofrownicy i ilości włożonego do niej ciasta.

Instructions

  1. Rozgrzej piekarnik do 400ºF.
  2. Umieść 2 banany połamane na duże kawałki oraz masło w małym naczyniu do pieczenia i piecz, aż banany i masło lekko się zarumienią, a banany będą bardzo miękkie po naciśnięciu ich widelcem, około 15 minut.
  3. Zmniejsz temperaturę w piekarniku do 250ºF i rozgrzej gofrownicę do najwyższego ustawienia.
  4. Używając widelca lub tłuczka do ziemniaków, rozgnieć banany z masłem bezpośrednio w naczyniu do pieczenia.
  5. Przełóż masę do dużej miski i wbij jajka oraz dodaj śmietanę. Dodać proszek do pieczenia, sól, cynamon i goździki. Wmieszać mąkę pszenną. Uważaj, żeby nie przesadzić z mieszaniem – mieszaj tylko do momentu, aż wszystko się połączy.
  6. Spryskaj gofrownicę sprayem do gotowania. Do gofrownicy wlać tyle ciasta, aby pokryło większą część jej powierzchni (dokładna ilość zależy od wielkości gofrownicy). Zamknąć gofrownicę i smażyć gofry do momentu, aż przestaną parować, a gofry staną się złotobrązowe i chrupiące – około 4 minut, ale dokładny czas zależy od temperatury gofrownicy i wielkości gofra. Przenieść gofra na blachę i trzymać w cieple w piekarniku nagrzanym do 250ºF, podczas gdy Ty powtórzysz proces z resztą ciasta (w razie potrzeby spryskaj gofry między kolejnymi goframi).
  7. Podawać gofry na ciepło z pokrojonym bananem, dodatkową kwaśną śmietaną i syropem klonowym.

Simply Julia: 110 Easy Recipes for Healthy Comfort Food by Julia Turshen