Bon Appetit’s Ultimate Guide to Cooking Well While Spending Less

Bon Appetit’s Ultimate Guide to Cooking Well While Spending Less

Porozmawiaj z kimkolwiek o jedzeniu w dzisiejszych czasach, a w kółko pojawi się to samo zdanie: Wszystko jest coraz droższe z powodu inflacji i ma to wpływ na to, jakie posiłki trafiają na stół.

Ale sięganie po tańsze składniki nie oznacza, że musimy poświęcać się jedzeniu radosnych, satysfakcjonujących potraw. W Bon Appétit mamy mnóstwo przewodników po technikach, przepisów i wyjaśnień, które pomogą Ci przyrządzić pyszny posiłek – nawet jeśli musisz ograniczyć to, co kupujesz.

Ten przewodnik zawiera pomysły na elastyczne przepisy, w tym dania, które dobrze sprawdzają się jako resztki lub wykorzystują produkty z półek, takie jak fasola z puszki lub pomidory: Znajdziesz tu sposób na zhuzhowanie puszki ryby z puszki, aby uczynić z niej pełnowartościowy posiłek, inspirację do wykorzystania worków z warzywami w zamrażarce (i dlaczego warto kupować mrożonki, jeśli jeszcze tego nie robisz), porady od rzeźnika na temat tego, które tańsze kawałki mięsa warto kupić, i wiele innych.

Wróć na tę stronę później, aby zobaczyć nowe pomysły – będziemy ją aktualizować w miarę publikowania kolejnych przepisów i technik, które pomogą ci dobrze gotować, a jednocześnie wydawać mniej. —Serena Dai, editorial director

Tips & Techniques

Recipes & Ideas