Citrus Slushy

Citrus Slushy

Nie wiem, czy lato jest udane, dopóki nie zamarznie mi mózg od zbyt szybkiego wypicia napoju. Ten przepis opiera się na potężnym blenderze, który wykonuje całą pracę, mieszając mrożone skórki pomarańczy i cytryn z syropem klonowym, solą i pieprzem cayenne, co daje w efekcie orzeźwiająco słodką, słoną i kwaśną breję, której nie mogliśmy przestać pić w kuchni testowej. Można się nim delektować w takiej postaci lub dodać do niego tequilę lub mezcal, aby zamienić go w mocny koktajl na brunch, który dzięki blenderowi powstaje błyskawicznie. -Rachel Gurjar

Wszystkie produkty prezentowane w Bon Appétit są niezależnie wybierane przez naszych redaktorów. Jednakże, jeśli kupisz coś za pośrednictwem poniższych linków, otrzymamy prowizję partnerską.

Składniki

Robi się 4

4

duże pomarańcze pępkowe, plus kliny do podania

2

duże cytryny, plus kliny do podania

3

łyżki. czystego syropu klonowego

1

łyżki pieprzu cayenne

1

łyżki soli koszernej Diamond Crystal lub ½ łyżeczki soli Morton

Przygotowanie

Krok 1

Usuń skórkę i białą pestkę z 4 pomarańczy i 2 cytryn; odrzuć je. Pokrój owoce cytrusowe w plastry o grubości 1 cala i usuń pestki; odrzuć je. Ułóż je w jednej warstwie na blasze wyłożonej pergaminem i zamrażaj do czasu, aż stwardnieją, co najmniej 2 godziny i do 12 godzin.

Krok 2

Przełóż zamrożone cytrusy do blendera i dodaj syrop klonowy, cayenne, sól, 10 kostek lodu i około ½ szklanki wody. Miksuj, dodając po 1 łyżce wody, jeśli będzie zbyt gęsty, aż do uzyskania gładkiej konsystencji.

Krok 3

Rozdziel mrożonkę do szklanek i udekoruj cząstkami pomarańczy i cytryny. Makes 4