Super dziurkacz Garden Party

Super dziurkacz Garden Party

Robienie koktajli po jednym dla gości nie jest naszym pomysłem na imprezę, ale na szczęście ten napój w partiach doskonale nadaje się do serwowania tłumom. Zawiera syrop „Super Summer Fruit” Johna deBary’ego, jasne i wspaniałe połączenie szczytowego okresu letniego brzoskwiń i mango z rumiankiem, imbirem i kurkumą. Dodany do tequili, schłodzonej zielonej herbaty i wina musującego staje się destylowaną esencją lata. Syrop owocowy przygotuj dzień przed planowanym podaniem, a pozostałe składniki przechowuj w chłodzie do momentu podania. Lubimy poncz, w którym nie przesadzono z ilością alkoholu, ale z pewnością można zwiększyć ilość tequili do 2 filiżanek.

Więcej sposobów na wykorzystanie syropu owocowego deBary’s znajdziesz w artykule Summery Sour lub Peach and Mango Spritzer.

Wszystkie produkty prezentowane w Bon Appétit są niezależnie wybierane przez naszych redaktorów. Jeśli jednak kupisz coś za pośrednictwem poniższych linków, otrzymamy prowizję partnerską.

Ingredients

6–8 servings

1

750-ml schłodzonego wina musującego (np. Crémant d’Alsace)

filiżanki tequili reposado

filiżanki schłodzonej parzonej zielonej herbaty

filiżanki schłodzonej wody gazowanej

½

filiżanki świeżego soku z limonki i/lub cytryny

Mango, brzoskwinia, limonka i/lub plasterki cytryny (do podania)

Przygotowanie

Krok 1

Wymieszaj wino musujące, tequilę, zieloną herbatę, wodę gazowaną, syrop, sok z limonki i 4 szklanki lodu (najlepiej duże kostki) w dużej misce do ponczu, aby się połączyły. Dodać plasterki owoców według uznania.

Krok 2

Rozlać do staromodnych szklanek i podawać.