Ciasto Tres Leches

Ciasto Tres Leches

Ciasto Tres leches znajduje się gdzieś na skrzyżowaniu kremu i ciasta, a jego soczysta konsystencja zadowoli miłośników obu tych smaków. W języku hiszpańskim nazwa deseru oznacza „trzy mleka” i odnosi się do mleka skondensowanego, mleka odparowanego i bitej śmietany, którymi polewa się ciasto po schłodzeniu go do temperatury pokojowej. Kilka społeczności latynoamerykańskich, w tym z Meksyku i Nikaragui, uważa ten deser za swój własny, ale historia jego pochodzenia jest w najlepszym razie niejasna. Korzenie tres leches sięgają średniowiecznej Anglii, kiedy to kucharze często moczyli czerstwe ciasto, aby zrobić trifle, co przedłużało jego trwałość.

W tej wersji z (obecnie zamkniętej) meksykańskiej restauracji Alma w Dallas, klasyczny przepis na ciasto tres leches zawiera czwarte leche – pełne mleko – które na wszelki wypadek wlewa się do ciasta biszkoptowego. Ciasto wchłonie większość nasączenia rumem, jeśli dasz mu trochę czasu, ale jeśli pozostaną resztki sosu, polej nim wierzch łyżką przed podaniem.

Nota redaktora: Ten przepis został pierwotnie opublikowany w naszym wydaniu z lipca 2012 r. i po raz pierwszy ukazał się online w czerwcu 2012 r.

Wszystkie produkty prezentowane w Bon Appétit są niezależnie wybierane przez naszych redaktorów. Jednakże, jeśli kupisz coś za pośrednictwem poniższych linków, otrzymamy prowizję partnerską.