Kurczak Cordon Bleu

Kurczak Cordon Bleu

Kurczak cordon bleu to klasyczna potrawa typu comfort food, składająca się z chrupiącej panierki z piersi kurczaka bez skóry i kości, owiniętej cienkimi plasterkami szynki i roztopionego sera. Pochodząca ze Szwajcarii potrawa – pochodna sznycla – wzięła swoją nazwę od francuskiego terminu „cordon bleu”, nawiązującego do szerokiej niebieskiej wstęgi noszonej przez członków najwyższego orderu rycerskiego, L’Ordre des Chevaliers du Saint-Esprit, ustanowionego przez Henryka III we Francji w 1578 roku. Według Larousse Gastronomique, „termin ten jest od tego czasu stosowany w odniesieniu do przygotowywania potraw na bardzo wysokim poziomie przez wybitnych kucharzy” Od tego terminu pochodzi również niebieska wstążka jako pierwsza nagroda, którą można zobaczyć na targach i konkursach kulinarnych na całym świecie.

Ale nie musisz być najlepszym szefem kuchni, aby przygotować ten łatwy przepis na kurczaka cordon bleu – obiecujemy. Niezbędne jest jednak nadanie kurczakowi odpowiedniej grubości. Aby uniknąć rozerwania mięsa, tłucz je tłuczkiem do mięsa lub wałkiem, wykonując ruchy od środka piersi do jej krawędzi, a nie prosto w dół. Umieszczenie każdego kawałka kurczaka między dwoma kawałkami folii plastikowej lub pergaminu przed spłaszczeniem pomoże zachować porządek. W tym przepisie przydatny jest również termometr z odczytem, który pozwala sprawdzić gotowość kotletów bez krojenia jednego z nich.

Aby zrównoważyć bogactwo potrawy, podawaj kurczaka cordon bleu z pikantną sałatką z ogolonych rzodkiewek z miętą i orzechami włoskimi lub z pieprzną zieleniną, taką jak rukola lub mizuna, ubraną w pikantny winegret z musztardy Dijon.

Uwaga redaktora: Ten przepis pochodzi z wydania 2019 „Joy of Cooking„, naszego wyboru Klubu Książki Kucharskiej na luty 2020 r..

Składniki

4 porcje

4

piersi z kurczaka bez skóry i kości (ok. 1½ funta)

łącznie)

Sól koszerna, świeżo zmielony pieprz

4

cienkie plasterki szynki lub prosciutto (łącznie ok. 4 uncji)

4

cienkie plasterki sera Gruyère lub szwajcarskiego (łącznie ok. 4 uncji)

4

cienkie plasterki sera Gruyère lub szwajcarskiego (łącznie ok. 4 uncji) łącznie)

¾

filiżanki suchej bułki tartej

¼

filiżanki drobno posiekanej natki pietruszki (z około ¼ pęczka)

1

dużego jajka

½

filiżanki uniwersalnej mąki

3

łyżki neutralnego oleju (np. grejpfrutowego lub roślinnego)