Zrób soczystego, zwęglonego kurczaka bez grilla

Zrób soczystego, zwęglonego kurczaka bez grilla

Dorastając na Południu, nigdy nie zastanawiałam się nad tym, że moi rodzice wpadający do nas na podwórko, by wrzucić kurczaka tandoori na grilla, to rzeczywiście przywilej podmiejskiego stylu życia. Dopiero po przejrzeniu galerii przepisów na kurczaka z grilla w zeszłym roku dotarło do mnie, że miną lata i kilka poważnych korekt finansowych, zanim ja i mój małżonek będziemy gotowi, by stać się pełnoprawnymi właścicielami domu z grillem na podwórku.

Ale próbując walczyć o moje marzenia o grillowaniu w domu, wyciągnąłem moją niezawodną żeliwną patelnię grillową i spróbowałem przyrządzić stek. W ciągu pięciu minut nasze mieszkanie z dwiema sypialniami stało się zadymionym labiryntem, a straż pożarna zajechała pod nasze drzwi. Zostawiłem moje nadzieje na grillowanie w moim mieszkaniu w wysokim stosie z resztą niewygodnych frywolności, które pochodzą z wynajmu w NYC. Tak było do czasu, gdy natknąłem się na metodę Hany Asbrink, zastępcy redaktora działu kulinarnego, dotyczącą kurczaka z brojlera.

Jej zbyt dobry, by mógł być prawdziwy przepis obiecywał zwęglonego, soczystego kurczaka po 15 minutach w brojlerze. Huh? W mojej podświadomości pojawił się montaż wszystkich potraw, które kiedykolwiek przypaliłem pod piecem z brojlerem. Ale i tak rozmroziłem kilogram kurczaka i dałem szansę obietnicy Hany. Teraz „grillowany” kurczak nie jest już poza zasięgiem; wystarczy szybkie zamarynowanie i sesja w piekarniku. Oto, jak można grillować idealnie zwęglonego kurczaka za pomocą brojlera.

Zamarynuj kurczaka w jogurcie

Po pierwsze, zacznij od marynaty na bazie jogurtu. Przepis Hany, podobny do przepisów na kurczaka tandoori, wymaga użycia zwykłego jogurtu, który działa jak delikatny środek zmiękczający mięso, dzięki czemu wnętrze jest absurdalnie wilgotne, a naturalne cukry zawarte w nabiale nadają kurczakowi chrupiącą, niemal karmelową skórkę.

Na 1½ do 2 funtów udek z kurczaka, najlepiej bez kości i skóry (ale można użyć skrzydełek, a nawet piersi z kurczaka) zacznij od ½ kubka jogurtu zwykłego lub greckiego. Od tego momentu rozpocznij swoją własną przygodę z marynatą. Możesz dodać pasty chili (np. gochujang, sambal oelek lub czerwoną pastę curry), a nawet ograniczyć się do soku z cytryny i świeżo startego czosnku.

Przygotuj piekarnik

Po co najmniej godzinie lub maksymalnie 24 godzinach marynowania wyjmij zamarynowanego kurczaka z lodówki, aby nieco podnieść jego temperaturę, na co najmniej 20 minut. Umieścić stojak w górnej trzeciej części piekarnika, a następnie nagrzać go do najniższego stopnia opiekania. Wyłóż dużą blachę folią od brzegu do brzegu – ułatwi to późniejsze sprzątanie! Na wyłożonej folią blasze umieścić druciany stojak i spryskać go nieprzywierającym sprayem do gotowania lub posmarować olejem. Wyjmij kurczaka z marynaty, pozwól, aby nadmiar marynaty ściekł przed umieszczeniem kurczaka na naoliwionym stojaku.

Pamiętaj, aby obrócić kurczaka w połowie drogi

Teraz zaczyna się strategiczna choreografia Hany: Umieść patelnię z kurczakiem na górnej trzeciej części piekarnika i piecz go przez 7-8 minut. Kurczak powinien wyglądać tak, jakby zaczynał się przyrumieniać, ale jeszcze tego nie zrobił. Wyjmij blachę z piekarnika i używając szczypiec, odwróć każdy kawałek kurczaka na drugą stronę, a następnie włóż blachę z kurczakiem z powrotem do piekarnika. Pozostawić kurczaka na blasze przez kolejne 5 minut. Jeśli używasz kurczaka z kością, jego pieczenie potrwa dłużej, dlatego po drugiej stronie piecz go przez 7-8 minut. Wyjąć patelnię z piekarnika po raz ostatni i odwrócić kurczaka na pierwotną stronę. Włóż go z powrotem do piekarnika na ostatnie podpieczenie – to właśnie wtedy następuje zwęglenie – i wyjmij z piekarnika po 2-3 minutach.

Jak w przypadku każdego kurczaka, pozwól mu odpocząć pod namiotem z folii przez co najmniej 10 minut przed podaniem lub pokrojeniem. Nie uwierzysz, jak soczysty jest każdy kęs, dopóki nie pogodzisz się ze swoim życiem bez grilla i sam nie spróbujesz.

Get Grillin’

This image may contain Food Dish Meal and Pork

Jogurt zmiękcza kurczaka, gdy ten dojrzewa, więc im wcześniej go przygotujesz, tym lepiej!

View Recipe