Pięć dań z wieczoru w ogrodzie fantazji Giancarlo Esposito

Pięć dań z wieczoru w ogrodzie fantazji Giancarlo Esposito

Witamy w Dream Dinner Party, gdzie prosimy znane osobistości o opisanie właśnie tego: przyjęcia swoich marzeń.

Może i gra magnata fast foodów z kurczakami w serialu Better Call Saul stacji AMC, ale Giancarlo Esposito nie ma w swoim idealnym menu nawet podudzia. W miarę jak Prequel Breaking Bad wchodzi w swój ostatni sezon, zapytaliśmy go, co chciałby podać na kolację, gdzie byłby gospodarzem i która postać z Gwiezdnych wojen dostałaby zaproszenie.

Gdybyś mógł zaprosić na kolację trzy dowolne osoby, kto by to był i dlaczego?
Trzy to za mało! Chcę ostatnią wieczerzę. Chcę mieć 12 osób. Zrobiłem więc listy i połączyłem ze sobą różne kombinacje osób, ponieważ ważne jest, aby obok siebie siedzieli ludzie z różnych środowisk.

Fair enough. Kto znalazł się w tej pierwszej grupie?
Na czele mojej listy znajduje się Sidney Poitier ze względu na swój wdzięk, godność, intelekt i fakt, że zrobił tak wiele podczas Ruchu Praw Obywatelskich. Miał też restaurację na 127. ulicy w Harlemie. Uwielbiał uszczęśliwiać ludzi swoją kuchnią. Hedy Lamarr, ponieważ uważano ją tylko za aktorkę, a w rzeczywistości była także naukowcem, który miał swój udział w stworzeniu systemu naprowadzania radia. I Shirley MacLaine, którą zawsze chciałam poznać, ponieważ jest uosobieniem wewnętrznej siły. Broni praw kobiet, ale ma też w sobie coś z dziwaka.

O czym rozmawiacie?
Byłaby to rozmowa o życiu Sidneya Poitiera i o tym, jak zmienił się świat. Rozmowa między nim a Hedy Lamarr byłaby ważna, ponieważ ona pojawiła się w czasach nazizmu, kiedy świat się zmieniał. Do tego dochodzi Shirley MacLaine, która ma w sobie trochę ducha i radości.

Gdzie byś gościł?
W Butchart Gardens w Vancouver, najwspanialszym ogrodzie, jaki kiedykolwiek widziałem. Ma bardzo głębokie zielenie, lawendy i fiolety. Byłoby cudownie.

W jakim stylu?
Chciałabym, żeby to była uroczysta kolacja. Będziemy mieć srebro i porcelanę, bo już tego nie robimy.

Co znajdzie się w menu?
Chcę zacząć od czegoś, co oczyści podniebienie i zachęci do następnego dania, więc myślę o sałatce z granatów, śliwek i rukoli. Trochę cierpka, trochę gorzka, może trochę słodka. Następnym daniem jest dorsz japoński z odrobiną soli i oleju sezamowego, aby nadać mu słony smak, który pobudzi wyobraźnię i doda ziemistej mineralności. Z boku podajemy purée z awokado. Nasze danie główne to halibut z wiśniowo-cytrynowym winegretem. Dla naszych wegetarian podajemy szparagi z odrobiną soli himalajskiej. Dla innych mam ochotę na szparagi z paskiem bekonu.

A na deser?
Musi być czekolada. Bardzo bogate, proste, gęste tarteletki z ganache czekoladowym i naprawdę dobre włoskie espresso, które podtrzyma Cię na duchu.

W moim domu jesteś najbardziej znany z roli w Mandalorian. Jestem więc ciekaw, czy gdybyś mógł zaprosić dodatkowego gościa, to czy Baby Yoda dostałby zaproszenie?
Ponieważ wciąż próbuję złapać tego małego…[laughs]. Absolutely