Dlaczego mrożone produkty zawsze będą prawdziwym MVP cotygodniowego gotowania

Dlaczego mrożone produkty zawsze będą prawdziwym MVP cotygodniowego gotowania

Z powodu pudełka mrożonego szpinaku stałam się miłośniczką mrożonych owoców i warzyw. Poza dużą torbą zielonego groszku, którą trzymałam za lodami na wypadek kontuzji kolana lub kostki, byłam osobą „tylko świeże produkty” i swego rodzaju snobką w tej kwestii. Uważałam, że zarządzanie spadkiem jakości moich cotygodniowych zakupów z idealnego do nieświeżego jest etycznym obowiązkiem. Spędzałam tyle samo czasu na gotowaniu dla zabawy, co na przygotowywaniu bezładnych obiadów z desperackiej potrzeby wykorzystania wszystkich różnych owoców i warzyw, zanim się zepsują.

Dopiero taktyczna i logistyczna łamigłówka zakupów spożywczych w czasie pandemii zmieniła moje nastawienie. Teraz znam prawdę – że mrożonki są równie dobre jak świeże, a czasem nawet lepsze i bardziej opłacalne.

Wiosną 2020 roku dwie rzeczy wydarzyły się jednocześnie: Musiałam dla bezpieczeństwa ograniczyć moje wyprawy na zakupy do dwóch razy w miesiącu i po raz pierwszy wypróbowałam przepis Priyi Krishny na saag feta. Mimo moich najlepszych starań niewiele świeżych produktów mogło przetrwać do następnej wyprawy na targ, więc zaczęłam kupować mrożonki. I kiedy włożyłam pudełko mrożonego szpinaku do jasnego, pocieszającego dania Priyi, zmieniłam się na zawsze. Mając zamrażarkę pełną szpinaku, mogłam przygotować to pełne zieleniny, przyjazne danie na każdy wieczór, kiedy tylko miałam na to ochotę, bez konieczności robienia specjalnych zakupów i bez konieczności wykorzystania świeżej zieleniny, zanim stanie się oślizgła. Stałam się miłośniczką mrożonych produktów, wychodząc poza szpinak i włączając do swojej rotacji zieloną fasolkę, jagody, a nawet ten zalegający worek groszku.

Oto trzy powody, dla których powinnaś pakować do zamrażarki owoce i warzywa na posiłki w ostatniej chwili, kiedy tylko najdzie cię ochota, bez żadnych kompromisów w kwestii smaku.

Nie zepsują ci się

Przyniesienie do kuchni ćwiartki truskawek lub kilku pęczków brokułów może bardzo szybko zmienić się z inspirującego w stresujące; z pełną lodówką wiąże się dodatkowa presja wykorzystania wszystkiego, zanim coś się zmarnuje lub zwiędnie. Mrożone produkty eliminują ten tykający zegar, dzięki czemu możesz wykorzystać gigantyczną torbę borówek zgodnie z własnym harmonogramem, przygotowując smoothie za smoothie (mówię to z doświadczenia), bez obaw, że coś się zmarnuje. Jak w przypadku wszystkiego, co przechowujesz w lodowatej temperaturze, musisz uważać na ponowne zamykanie opakowań i używanie szczelnych pojemników, aby zapobiec poparzeniu zamrażalnika, ale ogólnie rzecz biorąc, mrożone produkty są znacznie mniej wymagające niż świeże.

Są idealnie dojrzałe

Owoce i warzywa z zamrażarki są (w zamierzeniu) zamrożone w czasie w absolutnie najdoskonalszym momencie świeżości, więc każdy plaster brzoskwini czy liść szpinaku jest tak aromatyczny, jak to tylko możliwe – czego nie można powiedzieć o świeżych produktach, które mogą stać się papkowate lub sparciałe z powodu wahań temperatury lub szorstkiego obchodzenia się z nimi podczas transportu. Gdy w przepisie jest mowa o czymś, co zostało zamrożone, można mieć pewność, że po rozmrożeniu będzie miało równie dobry smak, jak świeża wersja tego produktu w jego najlepszym dniu.

Są tak samo dobre jak świeże

Niektóre owoce i warzywa szczególnie łatwo poddają się obróbce w stanie zamrożonym, co sprawia, że w przepisach pojawiają się dla nich specjalne nazwy (patrzymy na ciebie, „świeży lub mrożony groszek” albo „świeże lub mrożone maliny”). Jednak przy odrobinie dalekowzroczności wszystko, co zamrożone, można włączyć do przepisu, w którym jest mowa o tym samym produkcie świeżym.

Przenieś torbę z zamrażalnika do lodówki na noc przed planowanym użyciem, jeśli konieczne jest całkowite rozmrożenie, lub włóż produkt do sitka i przepuść pod ciepłą wodą, jeśli chcesz tylko pozbawić go lodu przed dodaniem do ciasta na wypieki. W przypadku dań z ziarnami lub makaronem można dodać groszek, kukurydzę, zieloną fasolkę, brokuły i inne produkty bezpośrednio z zamrażarki do garnka z wrzącą wodą na minutę lub dwie przed zakończeniem gotowania, a następnie odcedzić wszystko razem i postępować jak zwykle.

Im więcej pracujesz z mrożonymi produktami, tym lepiej radzisz sobie z przenoszeniem każdego produktu z zimna do ciepła – umiejętność tę uważam za równie ważną jak wykorzystanie świeżego jarmużu, zanim trafi na kompost.

Wykorzystaj swoją zamrażarkę do pracy:

Image may contain Plant Bowl Food Vegetable Produce Dish Meal Cutlery Spoon and Pea

Image may contain Plant Food Pizza and Bread

Nie ma to jak wilgotne, puszyste ciasto z jagodami, które sprawi, że każdy powszedni wieczór (lub, hm, powszedni poranek) będzie wyjątkowy.

View Recipe

Image may contain Cutlery Spoon Vegetable Food Plant and Spinach

W tej wersji klasycznego dania zamieniamy paneer na słone kawałki fety (ale zachowujemy pikantny sos szpinakowy).

View Recipe