Wszystko o aksolotlach

Wszystko o aksolotlach

Aksolotl nie jest może przytulnym zwierzątkiem, ale te małe płazy o wiecznych uśmiechach są zabawne do oglądania i stosunkowo łatwe w utrzymaniu.

Jak do cholery mam to wymówić?

Aksolotle (ACK-suh-LAH-tuhls) zostały nazwane na cześć Xolotla, azteckiego boga ognia i błyskawic, który potrafił zmieniać się w salamandrę. Słowo „aksolotl” tłumaczy się jako „wodny potwór”.

Co to jest?

Aksolotl to salamandra występująca w jeziorach i kanałach Xochimilco w południowej części miasta Meksyk. Płaz ten żywi się głównie małymi rybami, robakami, larwami owadów i drobnymi skorupiakami.

Czy wszystkie aksolotle są różowe?

W rzeczywistości większość aksolotli, zwłaszcza tych występujących na wolności, jest zielonkawo-brązowa lub czarna. Te różowe i białe nazywane są leucystycznymi, co jest stanem obniżonej pigmentacji. Aksolotle leucystyczne pochodzą od zmutowanego samca, który został wysłany do Paryża w 1863 roku.

Jak one oddychają?

Pierzaste poroże po obu stronach głowy to tak naprawdę skrzela, które dostarczają aksolotlom tlen. Dorosłe aksolotle mają płuca, ale ich oddychanie nadal opiera się głównie na skrzelach.

Jaka jest długość ich życia?

Mogą żyć około dziesięciu do piętnastu lat.

Jak mogę trzymać jednego jako zwierzę domowe?

Najlepiej rozwijają się samodzielnie w akwarium o pojemności co najmniej piętnastu do dwudziestu galonów. Woda powinna być chłodna, a światło przyćmione. Aksolotle są mięsożerne i można je karmić krewetkami solankowymi i robakami. W niektórych stanach są one nielegalne ze względu na ich klasyfikację jako egzotyczne zwierzęta dzikie, więc sprawdź lokalne przepisy dotyczące zwierząt domowych.

Skoro są gatunkiem krytycznie zagrożonym, dlaczego tak wielu ludzi ma je jako zwierzęta domowe?

Aksolotle w środowisku naturalnym borykają się z utratą siedlisk, zanieczyszczeniem oraz wprowadzeniem inwazyjnych gatunków drapieżnych, takich jak tilapia i karp. Szacuje się, że obecnie na wolności żyje ich mniej niż 1000. Jednak dobrze sobie radzą w niewoli i są często badane ze względu na swoje unikalne cechy.

Jakie unikalne cechy?

Są neoteniczne, co oznacza, że zachowują swoje młodzieńcze cechy. Nazywane są Piotrusiem Panem salamander, ponieważ rzadko wychodzą z fazy wodnej, aby rozpocząć życie na lądzie. Potrafią również regenerować kończyny, ogony, organy, części oczu, a nawet części mózgu.