Najlepsza Piña Colada z BA

Najlepsza Piña Colada z BA

Zapomnij o szklankach typu huragan wypełnionych lepko-słodką miksturą z cukrowych mieszanek i kiepskich trunków. Ten przepis na mrożoną piña coladę jest bardziej dostojny – ale nie mniej zabawny. Ten sztandarowy letni drink, przy starannym wykonaniu zachowuje równowagę między słodyczą a pikanterią, ma kremową kokosową krawędź i jest naprawdę mocny.

Do uzyskania pożądanej konsystencji tego rumowego koktajlu, przypominającej breję, potrzebny będzie blender. Potrzebna będzie spora ilość miejsca w zamrażarce, więc zanim zaczniesz, zwolnij trochę miejsca na łatwo dostępnej półce. Użycie świeżych plastrów ananasa doda napojowi dodatkowego blasku; jeśli nie możesz znaleźć dobrego, wystarczy 8-oz. torebka mrożonych kawałków ananasa. Ta wersja zawdzięcza swoje bogactwo śmietance kokosowej i mleku kokosowemu, które są blendowane razem z innymi składnikami piña colady. Mieszankę należy zamrozić (tak, w kielichu blendera!), a następnie ponownie zblendować, aby uzyskać kremową konsystencję, której nie da się pobić – nie jest do tego potrzebna ogromna maszyna z kręcącym się ramieniem. Bez względu na to, gdzie (lub kiedy) podasz ten mrożony koktajl, mały parasol będzie miłym akcentem końcowym.

Jeśli brakuje Ci czasu lub miejsca w zamrażarce, ale nadal masz ochotę na tropikalny napój w domu, ten przepis na rajskiego ptaka z rumem, sokiem ananasowym i Aperolem przygotujesz szybko, podobnie jak mai tai lub mojito.

Uwaga redakcji: Ten przepis został pierwotnie opublikowany w lutym 2016 r.

Wszystkie produkty prezentowane na stronie Bon Appétit są niezależnie wybierane przez naszych redaktorów. Jednakże, jeśli kupisz coś za pośrednictwem poniższych linków, otrzymamy prowizję partnerską.

Składniki

Na 4 porcje

½

świeżego ananasa, obranego, pokrojonego na 1½” kawałki

6

oz. słodzona śmietanka kokosowa (najlepiej Coco López)

2

oz. niesłodzonego mleka kokosowego

8

oz. białego rumu

2

łyżki stołowe. świeży sok z limonki

2

oz. ciemnego rumu (opcjonalnie)

Wiśnie maraschino i cząstki limonki (do podania)