Semifreddo to mrożony przysmak twoich marzeń

Semifreddo to mrożony przysmak twoich marzeń

Właśnie w tym tygodniu starsza redaktorka działu kulinarnego Christina Chaey przeprowadziła sondę wśród wszystkich w kuchni testowej: Kto z nas, zapytała, ma w domu maszynę do robienia lodów? Nad kuchenkami i stanowiskami zapadła cisza. Wszyscy rozejrzeli się dookoła, aby sprawdzić, czy nie podniesiono choćby jednej ręki. „Nikt!” potwierdziła. „Odnotowane!”

Nie wiem, czego się spodziewałam. Uwielbiamy projekty kulinarne w zespole żywieniowym, opracowujemy przepisy na życie, ale też wszyscy żyjemy w małych mieszkaniach, gdzie każde urządzenie kuchenne musi zarobić na swoje miejsce na blacie lub w szafce. Ja z pewnością nie prowadzę takiego życia, w którym maszyna do lodów miałaby sens – musiałem przeprowadzić całą reorganizację, kiedy kupiłem gofrownicę – ale pomyślałem, że ktoś, z kim pracuję, podjąłby się tego zadania. Zamiast tego, wygląda na to, że wszyscy jesteśmy drużyną No-Churn.

Dla naszego sierpniowego wydania opracowałam przepis na semifreddo, który nie wymaga użycia maszynki do lodów i może być dostosowany do sezonowych owoców, które możesz zgromadzić na swoim blacie. Używając przepisu jako przewodnika, twoje kremowe, zamrożone, wolne od urządzeń opcje deserowe są nieskończone.

Semifreddo to zimny włoski przysmak (oznacza to „pół zamrożony”) o puszystej, zamrożonej konsystencji musu. Podobnie jak lody, zazwyczaj zawiera jajka, które powoli gotuje się z nabiałem i cukrem. Dla uproszczenia, w tej wersji wykorzystano zarówno metodę lodów bez pieczenia, jak i semifreddo, aby uzyskać to, co najlepsze z obu światów. Oznacza to brak gotowania. Jogurt lub labneh działa jako podstawa, zapewniając wystarczający smak, podczas gdy mleko skondensowane dodaje całą słodycz, jakiej potrzebujesz. Składanie w bitej śmietany utrzymuje mieszaninę lekki i scoopable (który znacznie wolę do tradycyjnego serwisu semifreddo: plastry). I na dobrą sprawę wzywam do złożenia drobno posiekanej ciemnej czekolady dla stracciatella vibes.

Możesz wybrać smaki do swoich dokładnych preferencji, zamiast polegać na alei zamrażarek w sklepie spożywczym (mój lokalny nigdy nie ma masła orzechowego, co boli moje uczucia). Lubię parować mango z cytrusowym sumakiem, śliwki z ostrym czarnym pieprzem i maliny z ciepłym, ziołowym kardamonem, ale świat jest twoją mrożoną deserową ostrygą. Spróbuj brzoskwiń i ziaren wanilii, truskawek i goździków, wiśni i cynamonu lub rabarbaru i mielonego imbiru. Ponieważ oszczędziłeś sobie kłopotów związanych z odgrzebywaniem jednofunkcyjnego urządzenia z zakurzonej górnej półki spiżarni, masz czas na odrobinę kreatywności.

Pomiń smażenie

Overhead shot of semifreddo swirled with ribbons of plum being scooped out of a tray.

Kłęby słodkiej, powidłowej śliwki trafiają na każdy kęs tego łatwego mrożonego deseru bez smażenia.

View Recipe