Sałatka truskawkowa z grzankami z czarnego pieprzu i fety

Sałatka truskawkowa z grzankami z czarnego pieprzu i fety

Jest taki moment w życiu każdego kucharza, kiedy odkrywa dojrzałe, soczyste truskawki w połączeniu z ostrym, świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Połączenie może brzmieć osobliwie na początku dla niewtajemniczonych, ale czynnik wow jest prawdziwy. Chociaż ten dynamiczny duet jest często używany w słodkich potrawach, truskawki i czarny pieprz doskonale sprawdzają się również w daniach wytrawnych. W tym przepisie truskawki maceruje się w occie, soli i odrobinie miodu, aby wydobyć ich naturalne soki, tworząc owocową bazę dla wyrazistego, słodkiego winegretu.

Prawdziwymi gwiazdami tego przedstawienia są duże kostki panierowanej i smażonej na patelni fety, które zamieniają się w kremowo-miodowo-chrupiące, smakowite bryłki radości w każdym kęsie. Spróbuj kupić fetę przechowywaną w solance (jest bardziej aromatyczna niż ta zapakowana próżniowo) i dobrze ją osusz, aby upewnić się, że panierka panko zachowa swoją chrupiącą teksturę. –Elena Besser

Wszystkie produkty prezentowane na Bon Appétit są niezależnie wybierane przez naszych redaktorów. Jednakże, gdy kupisz coś poprzez poniższe linki detaliczne, otrzymamy prowizję partnerską.

Składniki

4 porcje

1

lb. truskawki, obrane z szypułek, przepołowione, ćwiartki jeśli duże

2

łyżka białego octu winnego lub białego octu balsamicznego

2

łyżka miodu lub cukru

1

łyżka Diamond Crystal lub ½ łyżeczki Morton soli koszernej, podzielone, plus więcej

2

łyżka świeżo zmielony czarny pieprz, podzielony, plus więcej

2

duże jajka

1

filiżanka panko

½

filiżanka uniwersalnej mąki

8

oz. feta, najlepiej bułgarska lub francuska, osuszona, pokrojona w 12 kostek (1″-1½”)

½

filiżanki oliwy z oliwek extra vergine, podzielonej

4

główki sałaty Little Gem lub 2 serca romańskie, usunięte rdzenie, liście oddzielone, podarte jeśli duże

Przygotowanie

Krok 1

Połącz1 lb. truskawki, obrane z szypułek, przepołowione, poćwiartowane jeśli duże, 2 łyżki białego octu winnego lub białego octu balsamicznego, 2 łyżki miodu lub cukru, ½ łyżeczki Diamond Crystal lub ¼ łyżeczki Morton soli koszernej, i kilka ziarenek świeżo zmielonego czarnego pieprzu w dużej misce i wymieszać, aby pokryć. Używając tłuczka do ziemniaków lub widelca, delikatnie naciśnij na jagody, aby je nieco zmiękczyć. Odłóż na bok.

Krok 2

Ubij 2 duże jajka w płytkiej misce, aby je wymieszać. Umieść 1 filiżankę panko w innej płytkiej misce. Ubij ½ filiżanki uniwersalnej mąki i 1 łyżkę świeżo zmielonego czarnego pieprzu w trzeciej płytkiej misce.

Krok 3

Pracując w partiach, posyp 8 uncji. fetę, najlepiej bułgarską lub francuską, osuszoną, pokrojoną w 12 kostek (1″-1½”), w mące, strząsając nadmiar, następnie zanurz w jajkach, pozwalając, by nadmiar ściekał z powrotem do miski. Obtocz w mieszance panko, mocno dociskając, aby przylegała. Umieść panierowaną fetę na talerzu lub blasze.

Krok 4

Skrop ¼ filiżanki oliwy z oliwek extra vergine do zarezerwowanej mieszanki jagód, ubijając aż do zemulgowania. Dodaj 4 główki sałaty Little Gem lub 2 serca romaine, usunięte rdzenie, oddzielone liście, podarte jeśli są duże , i ½ łyżeczki Diamond Crystal lub ¼ łyżeczki Morton soli koszernej i wymieszaj. Spróbuj i dopraw solą i pieprzem, jeśli trzeba.

Krok 5

Podgrzej pozostałą ¼ filiżanki oliwy z oliwek extra vergine na dużej patelni na średnim ogniu. Ostrożnie dodajemy panierowaną fetę do patelni i smażymy, obracając kostki co około minutę, aż do uzyskania złotego koloru ze wszystkich stron, około 6 minut. Przełóż na papierowe ręczniki i natychmiast dopraw solą i pozostałym 1 łyżką świeżo zmielonego czarnego pieprzu.

Krok 6

Rozdziel sałatkę na talerze lub płytkie miski i ułóż 3 grzanki z fety na wierzchu każdej z nich. Skropić winegretem, który pozostał w misce.