Ciasto z jagodami

Ciasto z jagodami

Wszystko, czego potrzebujesz, to jedna miska, trzepaczka i najlepszy półkilogram borówek, oczywiście, aby zrobić to szokująco proste jagodowe „muffinkowe” ciasto. Każdy składnik jest dodawany do miski w strategicznej kolejności, aby zagwarantować wilgotny, delikatny miękisz, jak również łatwe sprzątanie. Odrobina cynamonu dodaje ciepła, a kupiona w sklepie granola nadaje ciastu satysfakcjonująco chrupiący wierzch bez dodatkowego wysiłku. Lubisz jeszcze bardziej chrupać? Wybierz granolę z większymi kawałkami. Omijamy odmiany z dodatkiem owoców, aby uniknąć suchego, potencjalnie niszczącego zęby doświadczenia.

Wszystkie produkty prezentowane na Bon Appétit są niezależnie wybierane przez naszych redaktorów. Jednakże, gdy kupisz coś poprzez poniższe linki detaliczne, zarabiamy prowizję partnerską.

Ingredients

9–12 servings

1

cup vegetable oil, plus więcej na patelnię

2

duże jajka

filiżanki (250 g) granulowanego cukru

1

filiżanka kwaśnej śmietany

1

łyżka. Diamond Crystal lub ½ łyżeczki soli koszernej Morton

1

łyżeczka proszek do pieczenia

½

łyżki sody oczyszczonej

1

pół litra świeżych jagód, podzielonych

2

kubki (250 g) mąki uniwersalnej

½

łyżki. mielony cynamon

1

filiżanka (100 g) kupionej w sklepie granoli

Przygotowanie

Krok 1

Rozgrzej piekarnik do 350°. Nasmaruj szklane lub metalowe naczynie do pieczenia o wymiarach 8×8″ olejem roślinnym. Linia z papierem pergaminowym, pozostawiając zwis na wszystkich stronach. Ubij 2 duże jajka, 1¼ filiżanki (250 g) cukru kryształu, 1 filiżankę kwaśnej śmietany, i 1 łyżkę Diamond Crystal lub ½ łyżeczki Morton soli koszernej w średniej misce, aż cukier i sól się rozpuszczą, około 2 minut. Dodaj 1 łyżkę proszku do pieczenia i ½ łyżeczki sody oczyszczonej i ubijaj energicznie do rozpuszczenia, około 1 minuty.

Krok 2

Dodaj połowę z 1 puszki świeżych borówek, 2 filiżanki (250 g) uniwersalnej mąki, i ½ łyżeczki mielonego cynamonu i mieszaj delikatnie gumową szpatułką, aż mąka zostanie włączona i nie pozostaną smugi. Przenieś ciasto do przygotowanego naczynia do pieczenia i wyrównaj powierzchnię. Rozrzuć pozostałe jagody na wierzchu, a następnie posyp 1 filiżanką (100 g) kupionej w sklepie granoli . Lekko wciśnij granolę w ciasto, aby przylegała.

Krok 3

Piecz ciasto, aż polewa będzie złotobrązowa i tester włożony do środka wyjdzie czysty, 55-60 minut. Przenieś patelnię do drucianego stojaka i pozwól ostygnąć 15 minut. Używając zwisu papieru pergaminowego, podnieś ciasto z patelni i przenieś na deskę do krojenia. Pokrój na kawałki do podania.

Do przodu: Ciasto może być upieczone 1 dzień wcześniej. Przechowywać szczelnie zawinięte w temperaturze pokojowej.