Co to jest „Margarita Burn” i dlaczego ludzie o tym mówią?

Co to jest „Margarita Burn” i dlaczego ludzie o tym mówią?

Kiedy Isabel Tan, influencerka zajmująca się urodą i modą, spędziła wakacyjny weekend w Montauk w Nowym Jorku, myślała, że musi się martwić jedynie o stosowanie kremu z filtrem. Jednak w tydzień po podróży zauważyła, że po lewej stronie jej ust pojawiła się ciemna plama.

Na początku zignorowała ją, myśląc, że to dziwna opalenizna lub melasma, która zniknie. Jednak już dwa dni później plama pociemniała jeszcze bardziej, a jej skóra stała się sucha, łuszcząca się, a nawet nieco bolesna.

Tan pospieszyła do dermatologa, który „natychmiast zapytał, co piłam przez weekend”, powiedziała Bon Appétit twórczyni treści. Powiedziała, że piła koktajle z limonką. Dermatolog poinformował ją, że ma fitofotodermię, chorobę skóry wynikającą z ekspozycji zarówno na światło słoneczne, jak i na środek drażniący znajdujący się w limonkach. „Klin limonki na brzegu filiżanki musiał ocierać się o moją wargę.”

Wideo TikTok Tan o jej doświadczeniu zebrało ponad milion wyświetleń, odkąd zamieściła je na początku tego miesiąca. W programie Today, dermatolog celebrytów Dr. Pimple Popper wyjaśnił ostatnio, czym jest phytophotodermatitis. Choć schorzenie to zazwyczaj nie jest ciężkie, to jednak występuje często. Jednocześnie „większość nigdy o nim nie słyszała” – zauważa Tan od komentujących jej wideo.

Czy słyszeliście o fitofotodermii? Zwyczajowo nazywane „oparzeniem margaritą”, reakcja skórna wygląda jak pęcherze lub ciemne plamy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym jest oparzenie margarytki, co je powoduje, jak go unikać i jak leczyć, jeśli już się pojawi.

Co powoduje fitofotodermię?

Oparzenie margarytki jest spowodowane przez psoraleny, czyli substancje drażniące skórę, które można znaleźć w limonkach, a także innych owocach cytrusowych i selerze.

Psoraleny są substancjami drażniącymi, które sprawiają, że skóra jest bardziej wrażliwa na światło UV, co umożliwia silniejszą i szybszą reakcję na światło UV. „Oparzenie, które zwykle nastąpiłoby w ciągu pół godziny, może nastąpić w ciągu kilku minut, lub oparzenie, które nastąpiłoby w ciągu godziny, może nastąpić w ciągu 15 minut” – mówi Lindsey Bordone, MD, dermatolog i profesor na Uniwersytecie Columbia.

Oparzenie od margarity nie pochodzi tylko od margarity. Obchodzenie się z guacamole, mojitos lub marynatami do kurczaka na słońcu może również spowodować reakcję skórną. Bordone mówi, że niektóre z najgorszych przypadków, które widzi, pochodzą z domowej roboty limonkowych popsicles.

Phytophotodermatitis może również wynikać z selera, a Bordone słyszał o ludziach, którzy dostają go od robienia Bloody Marys lub uzupełniania łodyg selera w sklepach spożywczych. Ale, mówi, 99% przypadków, które widzi, pochodzi z limonek. Ona osobiście nigdy nie widziała przypadku z cytryn, chociaż ludzie byli znani cierpieć z powodu oparzeń sokiem z cytryny.

Nie musisz być na zewnątrz, aby dostać to, albo. „Inną rzeczą, z której ludzie nie zdają sobie sprawy, jest to, że może się to zdarzyć obok okna” – mówi Bordone. Możesz wyciskać limonki w świetle słonecznym w swojej kuchni i wciąż dostać „naprawdę paskudnego” fitofotodermii.

Jak niebezpieczne jest fitofotodermia?

Bordone widzi wiele przypadków fitofotodermii każdego tygodnia. Większość przypadków, dużo jak Tan’s, zaczyna się od łagodnego podrażnienia lub pigmentu na rękach lub ustach. Ale w cięższych przypadkach, znaki mogą pęcherze i włączyć do drugiego stopnia oparzeń. Bordone mówi, że widziała nawet przypadki w kształcie odcisku dłoni na czyimś ramieniu, które zostało złapane przez ludzi, którzy wcześniej dotykali limonek.