Dip ze szpinaku i karczochów

Dip ze szpinaku i karczochów

Jeśli ograniczysz swoją konsumpcję dipu szpinakowo-karczochowego do przystawek w niedzielę Super Bowl, to nic straconego. Prosty robić, supremely kremowy, lekko serowy, i z właśnie prawą ilością zieleni, ten przepis jest właśnie prawy dla przekąski cały rok.

Warzywa tutaj są proste (żadni niespodzianki tutaj: Oni są w tytule!) i łatwy pracować z. Serca karczochów z zamrażarki są rzadkim wyjątkiem od reguły „świeże jest najlepsze” Oszczędzają czas – i kłopoty z czyszczeniem kłujących kawałków z serc. Jeśli chcesz zastosować mrożony szpinak, nie będziemy mówić, ale uważamy, że wybór świeżego szpinaku i jego samodzielne blanszowanie prowadzi do uzyskania dipu o świeższym smaku. Tak czy inaczej, wyciśnij jak najwięcej płynu z zieleniny. Dodanie ich, gdy są jeszcze mokre, może zaburzyć kremową harmonię parmezanu, serka śmietankowego, śmietany i majonezu.

Uwaga dotycząca podawania: Podczas gdy ten przepis na dip szpinakowo-karczochowy jest przeznaczony do podawania na gorąco, a nie w temperaturze pokojowej, upewnij się, że pozwolisz mu ostygnąć na kilka minut przed podaniem, aby mógł zastygnąć (i, bądźmy szczerzy, aby nikt nie poparzył sobie dachu ust). Jeśli chodzi o idealne narzędzie do maczania, jest to bardzo subiektywne, ale chipsy z tortilli i pita oferują solidną, chrupiącą podstawę, podczas gdy grzanka z bochenka chleba oferuje klimat miski chlebowej bez bałaganu.

Składniki

6 porcji

1

pęczek szpinaku, grube łodygi przycięte

sól koszerna

1

łyżka oleju roślinnego

1

duża szalotka, drobno posiekana

1

ząbek czosnku, drobno starty

świeżo zmielony czarny pieprz

4

uncje sera śmietankowego

½

filiżanka kwaśnej śmietany

½

filiżanka majonezu

1

10-oz. opakowanie mrożonych serc karczochów, rozmrożone, posiekane

¾

filiżanki tartego parmezanu

Krakersy, chipsy lub opiekana bagietka (do podania)