Dołącz do kursu gotowania na żywo z redaktorką kulinarną Shilpą Uskokovic

Dołącz do kursu gotowania na żywo z redaktorką kulinarną Shilpą Uskokovic

Zapraszamy na wirtualne demo kulinarne Bon Appétit, które poprowadzi Shilpa Uskokovic LIVE w czwartek, 11 sierpnia, od 19:00 do 20:00 ET. Będzie ona dzielić się wskazówkami i technikami letniego gotowania, przygotowując dwa przepisy z naszego sierpniowego wydania: No-Grill Lemongrass and Soy Ribs oraz Giant Red-Eye Ribs, do których możesz użyć domowej mieszanki przypraw lub Spicy & Smoky Grilling Rub, który opracowaliśmy we współpracy z Burlap & Barrel.

Przyjdź ze składnikami z obu przepisów, jeśli chcesz przygotować się razem z Shilpą, i pamiętaj, aby przynieść jej wszelkie pytania, które masz na temat robienia żeberek – nie jest wymagany grill. Zajęcia są bezpłatne i mogą być transmitowane na tej stronie lub na talkshoplive. Kliknij przycisk „follow” w kształcie serca na odtwarzaczu wideo, aby otrzymać powiadomienie o rozpoczęciu zajęć Shilpy (jeśli przegapisz, nagranie zostanie opublikowane na tej stronie po zakończeniu demonstracji) i zasubskrybuj tutaj, aby otrzymywać więcej wspaniałych przepisów od Bon Appétit.

Chcesz otrzymać przypomnienie o tym wydarzeniu? Kliknij tutaj, aby dodać je do swojego kalendarza.

Pobierz przepisy:

ribs with greens and limes on white plate with large serving spoons and forks on linen background

Saucy i pikantne z dużą ilością czosnku i trawy cytrynowej, te żeberka powstają w całości na kuchence. Nie wymagają użycia grilla ani piekarnika.

View Recipe

Image may contain Food

Duże żeberka wołowe o pierwotnym wyglądzie są rozpływające się w ustach i bogato marmurkowe pod pieprzowo-słodkim płaszczem przypraw.

View Recipe