Karmelizowana cebula

Karmelizowana cebula

Przyrządzanie karmelizowanej cebuli „to sztuka, nie nauka” – przekonuje była starsza redaktorka kulinarna BA, Sarah Jampel. I opanowanie tej umiejętności jest niezbędne dla każdego kucharza domowego. Podczas gdy istnieje kilka solidnych podejść, które można podjąć w celu karmelizacji cebuli, zalecamy rozpoczęcie od poniższego przepisu na karmelizowaną cebulę, zwłaszcza jeśli głęboko brązowa (ale nigdy nie spieczona) cebula wymykała się wam w przeszłości. Jest łatwy do wykonania i sprawdza się za każdym razem.

Kluczem do osiągnięcia doskonale skarmelizowanej cebuli jest użycie dużego rondla. Szeroka podstawa daje cebuli dużo miejsca do gotowania, dzięki czemu woda uwalniana w miarę mięknięcia może odparować. To zapobiega parowaniu cebuli zamiast karmelizacji i przyspiesza proces gotowania.

Zanim zaczniesz, pozwól nam wyjaśnić coś: Bez względu na podejście, proces karmelizacji zajmie trochę czasu: 15-20 minut dla francuskiej zupy cebulowej i 45 minut do godziny dla dżemowatej, mahoniowej cebuli. Na szczęście, podczas gdy cebula gotuje się na małym ogniu, możesz zająć się innymi rzeczami. Pamiętaj tylko, aby być w pobliżu i mieszać je od czasu do czasu, aby żadne zrumienione kawałki nie przywarły do dna patelni. Cebula zachowa się w szczelnym pojemniku w lodówce przez tydzień, więc gdy już będziesz miał porcję pod ręką, dodaj ją do jajecznicy na miękko, grillowanego sera z Gruyère lub tej tarty samosa z ziemniakami i fontiną.

Wszystkie produkty prezentowane na Bon Appétit są niezależnie wybierane przez naszych redaktorów. Jednakże, gdy kupisz coś poprzez poniższe linki detaliczne, otrzymujemy prowizję partnerską.