Świat żywności wspomina „jedyną i niepowtarzalną” Dianę Kennedy

Świat żywności wspomina „jedyną i niepowtarzalną” Dianę Kennedy

Szefowie kuchni, autorzy książek kucharskich i krytycy kulinarni opłakują śmierć Diany Kennedy, pionierki, która rozpowszechniła techniki i smaki kuchni meksykańskiej w świecie anglojęzycznym. Kennedy uważnie obserwowała i katalogowała rzemiosło kuchni meksykańskiej przez dekady mieszkania w każdym stanie kraju, indeksując swoje rygorystyczne badania w kanonie książek kucharskich, które pozostają kluczowymi odniesieniami dla kucharzy na całym świecie. Zmarła w niedzielę w wieku 99 lat.

Wielu, którzy przecierali ścieżki z Kennedy, zastanawia się nad jej ogromnym dziedzictwem, pamiętając ją jako bystrą, upartą i niemal biblijnie oddaną dokładności. Cięcie na skróty nie było w jej słownictwie.

Szef kuchni José Andrés, bliski przyjaciel i wielbiciel Kennedy, powiedział Bon Appétit, że była ona „oknem do duszy kuchni meksykańskiej dla mnie i wielu innych.”

„Bycie jednym z największych światowych autorytetów na jakikolwiek temat jest godne podziwu, ale robienie tego tak nieustraszenie z jej niepokorną niezależnością, a jednocześnie podnoszenie głosów tych wokół niej i dzielenie się swoją mądrością hojnie z każdym, kto jej szukał… to była jedyna i niepowtarzalna Diana Kennedy!” Napisał w mailu. Czas spędzony na gotowaniu z Kennedy zainspirował wiele potraw w Oyamel, jego meksykańskiej restauracji. „Wiem, że dołączam do wielu w świecie kulinarnym, którzy będą tęsknić za jej niesamowitym duchem”.

Szefowa kuchni Contramar Gabriela Cámara, kolejna bliska przyjaciółka Kennedy, powiedziała The LA Times, że Amerykanie znaleźli „bioróżnorodność i różnorodność kulturową Meksyku” jako niespodziankę. „Była pierwszą osobą, która napisała w języku angielskim o różnorodności meksykańskiego jedzenia, więc zasługuje na ten zaszczyt”.

Na Twitterze krytycy i szefowie kuchni pisali hołdy dla jej uroku i hałaśliwej osobowości. New York Times krytyk kulinarny Tejal Rao zatweetował, że kilka lat temu po raz pierwszy spotkała Dianę Kennedy. Kennedy była „absolutnie dzika, druzgocąco zabawna.”

„Wspaniały gawędziarz, była ciepła, przebojowa, opiniotwórcza, czasami kantowata, ale zawsze dowcipna i interesująca,” tweetowała aktywistka i osobowość telewizyjna Padma Lakshmi.

Szef kuchni Pim Techamuanvivit pamiętał spotkanie z Kennedy na „fantazyjnym festiwalu żywności euro” w Kopenhadze. „Mówiła o tym, jak śmiesznie ci wymyślni szefowie kuchni mówią o zrównoważonym rozwoju, kiedy są tak rozrzutni ze swoimi małymi brunoise warzyw i plastikowymi torbami sous vide i całą śmieszną pianą tego i plwociną tamtego”, Techamuanvivit tweetował. „Gotuj swoje jedzenie” – poradziła jej Kennedy.

LA Times felietonista Ben Mims wspominał, że Kennedy uznała go za „tego, który zrujnował moje przepisy solą koszerną”, po tym jak zaadaptował cztery jej przepisy do artykułu w Saveur w 2012 roku. Kennedy wyjaśniła, że sama zbierała sól morską z oceanu i wyraziła niechęć do używania soli koszernej jako substytutu.

„Pamiętam, że z jakiegoś powodu urzekło mnie to i nie uraziło w najmniejszym stopniu”, napisał Mims w mailu do BA. Jej słowa pozostały z nim od tamtej pory. Nauczyły go, aby obejmować gotowanie innych „tak autentycznie, jak to możliwe, w przeciwnym razie tracisz cały punkt.”

Mims spotkał ją na pokazie dla Nothing Fancy, dokumentu o Kennedy, w 2019 roku. Kiedy przypomniał jej o debacle z solą, odpowiedziała: „Nadal jestem o to wściekły, ale wydaje się, że nie boisz się zmierzyć ze mną po tym, więc szanuję cię za to”

„Do dziś”, Mims powiedział BA, „to wciąż najlepszy komplement, jaki kiedykolwiek otrzymałem”.