Twoje impulsywne zakupy z półki z przekąskami mogą być użyte do imponującego gotowania

Twoje impulsywne zakupy z półki z przekąskami mogą być użyte do imponującego gotowania

W Tanich Sztuczkach pomożemy ci wykorzystać codzienne zszywki z supermarketu. Dziś o tym, jak zamienić przekąski w efektowne dekoracje.

Dojdź do ostatniego kroku w przepisie, a najprawdopodobniej zostaniesz poproszony o dodanie mżawki oliwy lub szczypty płatków chili, wyciśnięcie cytryny lub posypanie solą. Daleko od ozdobnych dekoracji (samotna gałązka pietruszki, rzeźbiona marchewka), są one ładne i praktyczne, jak lniany kombinezon. Ale ostatnio mój ulubiony garnir nie jest żadną z tych rzeczy. To chipsy ziemniaczane.

Albo krakersy, precle i inne słone-chrupiące przekąski. Wystarczy posypać przekąskę, krusząc ją po drodze, na każde danie potrzebujące dodatkowej porcji. Te przetworzone składniki wykonują całą ciężką pracę, zapewniając odpowiednią ilość tłuszczu, soli i chrupania na każdym kęsie. Po tym wszystkim, zostały one chemicznie zaprojektowane, aby być tak pyszne, jak to tylko możliwe, nie wspominając o utrzymaniu ich chrupkości przez miesiące.

Oto garść historii sukcesu:

Chipsy ziemniaczane na sałatce

Chipsy ziemniaczane i zielona sałata – czy to delikatna sałata z winegretem Dijon, czy lodowa pod kremowym dressingiem – to mój nowy ulubiony duet. Jak w przypadku wielu odkryć (elektryczność, penicylina), pierwsze nastąpiło po żałosnym uświadomieniu sobie, że skończył mi się Maldon. Wybierz chip, który lekko się poddaje, jak Lay’s czy Ruffles, a nie gotowany w kotle. Po zgnieceniu, okruchy naśladują delikatne diamenty soli w płatkach. I nie poprzestawaj na sałacie. Spróbuj chipsów z solą i octem do rosołowej fasoli lub chipsów z kwaśną śmietaną i cebulą do świeżej kukurydzy.

Chipsy z tortilli do chili – gulaszu

Solidne chipsy dobrze się rozwijają w obfitej misce chili i innych przyprawionych, gulaszowych sytuacjach. Próbuje żółtą kukurydzę nad prostym indykiem chili lub niebieską kukurydzę nad tym kurczakiem chorizo numerem. Nawet Fritos na czarnej fasolowej zupie. Podobnie jak w przypadku chipsów ziemniaczanych, pozwól sobie na wyjście poza oryginalny smak – Tostitos z limonką są doskonałe, podobnie jak oryginalne i Cool Ranch Doritos.

Precle na rybach

Czy smażone na patelni, wolno pieczone, czy grillowane, czy to biała ryba w płatkach, maślany łosoś, czy twardszy miecznik, tym delikatnym filetom przydałoby się trochę chrupania. Oczywiście precle występują w wielu kształtach i rozmiarach, od zakwaszonych bryłek po cienkie twisty. Ale po dobrym zgnieceniu (w zależności od tego, jak twarde są, może być konieczne rozbicie ich pod miską o gładkim dnie), każdy styl jest mile widziany na rybie. Pomyśl o tym jak o skórce od chleba lub orzecha, której nie musisz mierzyć i nie możesz zepsuć.

Orzechy kukurydziane na warzywach

Orzechy kukurydziane, lub ich większy kuzyn, Quicos, długo są posypywane na delikatnych warzywach. Możesz podrzucić mniejsze orzechy kukurydziane w całości, ale Quicos mogą stać delikatnie zgniecione. Słone, twarde ziarna ładnie komponują się z pieczonymi brokułami lub słodkimi ziemniakami, a także grillowaną marchewką lub letnim kabaczkiem.

Cheez-Its na makaronie

Jeśli nie kładziesz bułki tartej na makaronie, to nic straconego. Ta sama zasada dotyczy chrupek takich jak Cheez-Its. Pomiń pomidorowe sosy, które zwykle przyćmiewają smak krakersów. Im bardziej minimalny sos, tym lepiej wyeksponować Cheez-Its – pomyśl o makaronie z czosnkiem lub czymś kremowym z jasnymi zielonymi warzywami.