Jeśli chcesz wycisnąć sok dla tłumu, ta nablatowa wyciskarka do owoców nie ma sobie równych

Jeśli chcesz wycisnąć sok dla tłumu, ta nablatowa wyciskarka do owoców nie ma sobie równych

To jestHighly Recommend, kolumna poświęcona temu, co ludzie z branży spożywczej mają obsesję na punkcie jedzenia, picia i kupowania w tej chwili.

Kiedy po raz pierwszy zacząłem pracować w kuchni testowej, wtedy starszy redaktor ds. żywności Andy Baraghani otworzył szufladę, pomachał rękami nad jej zawartością i poprosił mnie o wybranie mojej ulubionej. W środku znajdowała się cała gama sokowirówek do cytrusów, od oldschoolowych drewnianych rozwiertaków po metalowe wyciskarki z dźwignią. „Można wiele powiedzieć o osobie w zależności od tego, jakiej sokowirówki używa” – powiedział Andy, nieco złowieszczo. Nie jestem pewna, co to mówi o mnie, ale mojej wyciskarki do owoców Vintage Kitchen nie było nigdzie widać.

Uwielbiam świeżo wyciskany sok z pomarańczy lub grejpfrutów o poranku, ale napełnienie szklanki przy użyciu większości ręcznych sokowirówek wymaga dużo siły i czasu, a elektryczne urządzenia są zazwyczaj trudne do wyczyszczenia lub zbyt głośne, by rozpocząć od nich dzień. Ale dzięki mojej pięknej sokowirówce Vintage Kitchen, wysoką szklankę OJ można mieć w kilka minut przy minimalnym wysiłku.

Po raz pierwszy zetknęłam się z tym typem sokowirówki z blatem kuchennym wiele lat temu, kiedy pracowałam jako commis chef w restauracji, robiąc galony cytrynowego majonezu od podstaw każdego dnia. Tak bardzo mi się spodobała, że kupiłam ją również do swojego mieszkania i od tego czasu jest w mojej kuchni. Dla kogoś, kto jest drobnej budowy i nie jest szczególnie silny – jak ja – dźwignia sprawia, że bez trudu można wydobyć każdy kawałek soku ręcznie, a w przeciwieństwie do niektórych innych wyciskarek, sok nigdy nie eksploduje mi w oczy. Sitko filtruje nasiona i miąższ, a kiedy skończę wyciskanie, po prostu przechylam, aby przelać sok bezpośrednio do szklanki, jigera lub miski do miksowania. Sprzątanie jest łatwe, bo sitko rozkłada się na trzy części, które można myć w zmywarce. Szeroki otwór pasuje do wszystkiego. Od cytryn po grejpfruty, nic nie ma z nim szans – nawet granaty.

Jasne, jest zbyt duży, by schować go w szufladzie Andy’ego na wyciskarki do cytrusów, ale nie mam nic przeciwko eksponowaniu jego zabytkowego piękna na mojej kuchennej półce. Jest ponadczasowa i wytrzymała, sprawdzi się podczas prywatnych kolacji, imprez typu pop-up i, tak, mojej porannej szklanki soku. Od soku z limonki do margarity po sok z granatu do glazurowanego pieczonego kurczaka, od lat jest jednym z moich najbardziej niezawodnych elementów wyposażenia kuchni. Mogę tylko polecić, aby kuchnia testowa również się w niego zaopatrzyła.