Najbardziej orzeźwiające lodowe popsy są zrobione z soku z ogórków

Najbardziej orzeźwiające lodowe popsy są zrobione z soku z ogórków

Kupuję ogórki tak samo dla solanki, jak i dla ogórków. Często ten płyn jest wylewany do zlewu jak woda z kranu, ale to bummer, kiedy jest tak aromatyczny. W połączeniu z oliwą z oliwek i musztardą Dijon, zalewa z ogórków tworzy super-naładowany dressing. Wrzucona do obfitego rosołu, może obudzić każdą zupę lub gulasz.

Ale nadchodzi lato – kiedy słońce jest gorące, powietrze jest wilgotne, a koszula, którą właśnie włożyłeś jest już spocona – nie ma lepszego zastosowania dla solanki ogórkowej niż lodowy pop. I na szczęście nie ma łatwiejszego lodowego popu niż ten zrobiony z solanki ogórkowej.

Po raz pierwszy natknąłem się na ten pomysł w This Will Make It Taste Good autorstwa Vivian Howard. Zainspirowana „piklami”, które zdobyła na lodowisku w Północnej Karolinie w latach 80-tych, szefowa kuchni i autorka książki kucharskiej dzieli się swoją wersją z sokiem z kiszonej kapusty: „Pikle to najbardziej gasząca pragnienie rzecz, jaką można sobie wyobrazić w gorący letni dzień.”

This Will Make It Taste Good: A New Path to Simple Cooking

Opatentowany w 1924 roku, a rok później reklamowany jako „napój na patyku”, Popsicle był, jak wiele wynalazków, lepko-słodką pomyłką. Historia mówi, że jedenastolatek Frank Epperson zmieszał wodę z sodą, zapomniał o tym na noc i obudził się z zamrożonym cudem.

W ciągu stulecia, zamrożona woda z cukrem, którą można jeść jedną ręką, stała się w Ameryce letnim zszywaniem. Dlaczego więc nie mrożona słona woda? Savory drinks są już uwielbiane. Pomyślcie: martini z oliwek, słono-pieprzowy shikanji, cebulowy gibson, klasyczna margarita, solone lassi, miętowy doogh, późno nocny pickleback.

Smakowity napój na patyku nie jest takim skokiem. Jest po prostu zimniejszy i, jeśli mnie pytacie, jeszcze bardziej orzeźwiający. Oto jak go zrobić:

Wybierz solankę.

Co masz w lodówce? Pikle fermentowane (sól plus czas równa się solanka) są zabawne i złożone. Szybkie pikle (używające octu jako solanki) są jasne i pikantne. Obie są świetne.

Chleb z masłem. Słodki i musztardowy. Dobry wybór dla osoby, która myśli, że nie polubi lodowego ogórka.

Cornichon. Mniej słodki, bardziej cebulowy. Połącz z dużą torbą chipsów ziemniaczanych i, jeśli się odważysz, z dipem ogórkowym.

Kiszona kapusta. Kapuściano-jabłkowa, miejmy nadzieję, że z nutą kminku. Idealna po zjedzeniu przepełnionego suba nad jeziorem.

Kimchi. Pikantne, wyraziste i takie ładne. Możesz użyć dowolnego rodzaju kimchi (punkty bonusowe, jeśli zrobisz własne).

Wlej solankę do foremek.

Prawdopodobnie nie masz tony solanki, więc wlej to, co masz. Może wystarczy na zrobienie jednego ice popa dla jednego szczęśliwca (czyli Ciebie). A może Twoja lodówka jest pełna w połowie pustych słoików i do każdego dołka wlewasz inną solankę.

Jeśli zużywasz od razu wszystkie ogórki w słoiku, możesz ukraść całą solankę. Ale jeśli zostanie ci trochę ogórków, upewnij się, że zostawisz tyle płynu, by je przykryć.

Niektóre solanki mogą stać samodzielnie, podczas gdy inne doceniają rozcieńczenie. Najłatwiejszym sposobem, aby to stwierdzić jest wzięcie łyka. Jeśli jest zbyt słona lub pikantna, napełnij foremkę w połowie do dwóch trzecich, a następnie dolej wody.

Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta foremek (ten model był dla mnie dobry przez lata). A jeśli nie masz lub nie chcesz czegoś kupić, zrób crafty z woskowanymi papierowymi kubkami i drewnianymi patyczkami.

Image may contain: Ice Pop

Norpro Frozen Ice Pop Maker

Zamrażaj foremki przez kilka godzin.

Trzymaj popsy przez co najmniej trzy godziny, a najlepiej przez całą noc. Następnie odklej je zgodnie z instrukcjami producenta; dla mnie oznacza to zanurzenie w szklance gorącej wody na 15 sekund. Dla wszystkich planujących: Te będą przechowywane w zamrażarce przez wiele tygodni. Możesz zostawić je w foremkach, lub odkleić i przełożyć do pojedynczych torebek.

Jedz swoje lodowe popy na słońcu.

Masz to pod kontrolą. Just don’t forget sunscreen.