Musiałam podnieść poziom moich już doskonałych wersji mac n’ cheese! Z tak wieloma sposobami na zrobienie tej samej rzeczy, nie mogę się powstrzymać. Więc przedstawiam wam najłatwiejszy mac n’ cheese ever, i to wszystko jest zrobione w jednym garnku.

Robi 3 kubki (3 porcje)

Instructions:

  1. W garnku na średnim ogniu, dodać wodę i mleko i doprowadzić do niskiego stanu, 5 do 6 minut, ubijając od czasu do czasu, aby zapobiec spaleniu. Mieszanka zacznie się pienić.
  2. Zmniejsz nieco ogień, aby utrzymać płyn na wolnym ogniu. Wbij drożdże odżywcze, ocet jabłkowy, pastę pomidorową, Dijon, sól morską i cayenne, aż dobrze się połączą. Dodaj makaron i wymieszaj. Gotuj mieszankę na wolnym ogniu, bez przykrycia, przez 7 do 8 minut, aż będzie al dente. (Sprawdź dwukrotnie wskazówki na opakowaniu makaronu, ponieważ czas gotowania będzie się różnił w zależności od marki i tego, z czego zrobiony jest makaron) Ciągle mieszaj mieszankę, aby zapobiec sklejaniu się.
  3. Kiedy makaron jest gotowy, sos będzie wyglądał na nieco rzadszy. Zdejmij garnek z ognia i wymieszaj z wegańskimi wiórkami Cheddara, wegańskim masłem i czarnym pieprzem. Przykryj garnek na 1 do 2 minut, a następnie mieszaj drewnianą łyżką, aż sos zgęstnieje, a ser całkowicie się rozpuści.
  4. Podawaj z dodatkowym mielonym czarnym pieprzem, jeśli chcesz. Aby odgrzać resztki, dodaj 1 do 2 łyżek mleka bez dodatków i podgrzewaj na średnim ogniu, aż się podgrzeją.

PRZEDRUK Z HOT FOR FOOD ALL DAY. COPYRIGHT © 2021 BY LAUREN TOYOTA. PUBLISHED BY TEN SPEED PRESS, AN IMPRINT OF RANDOM HOUSE, A DIVISION OF PENGUIN RANDOM HOUSE LLC.