Inflacja a rynek mieszkaniowy

Inflacja a rynek mieszkaniowy

Wszyscy czuliśmy skutki inflacji, czy to poprzez wyższe ceny gazu lub wydawanie więcej na jedzenie w sklepie spożywczym, ale to zostawił wielu z nas zastanawiając się, co to oznacza dla rynku mieszkaniowego. Podczas gdy inflacja może być nieco nieprzewidywalna, możemy przyjrzeć się kilku kluczowym sposobom jej wpływu na rynek mieszkaniowy. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, co to oznacza dla właścicieli domów i kupujących domy.

What is inflation?

Inflacja to wzrost cen towarów i usług w czasie. Poziom inflacji jest określany przez szerszy wpływ wyższych cen i jest mierzony przez kilka różnych indeksów, z których najbardziej powszechnym jest indeks cen konsumpcyjnych (CPI). CPI patrzy na średni koszt życia, włączając dobra i usługi takie jak transport, żywność i opieka medyczna. Pomaga on zidentyfikować okresy inflacji i jak wpływa ona na przystępność kosztów życia.

Ostatecznie, wzrost inflacji oznacza spadek siły nabywczej, ponieważ dolar nie idzie tak daleko jak wcześniej. Z kolei deflacja wiąże się ze wzrostem siły nabywczej, ponieważ ceny towarów i usług spadają. Dlatego ceny domów i koszty wynajmu zmieniają się wraz z poziomem inflacji, wpływając na rynek mieszkaniowy.

Supply and demand

Prawo podaży i popytu bada relacje między kupującymi i sprzedającymi, a konkretnie cenę dobra i gotowość kupującego do zapłacenia tej ceny. Inflacja ma bezpośredni wpływ na podaż i popyt. Historycznie rzecz biorąc, popyt na domy może być niższy podczas wyższych okresów inflacji z powodu wyższych stóp hipotecznych, co może spowodować, że domy będą siedzieć niesprzedane dłużej, a ich ceny czasami spadają. Chociaż może to nie wydawać się świetną wiadomością dla właścicieli domów, warto zauważyć, że ogólna wartość domów stale rośnie w czasie, co oznacza, że domy nadal prawdopodobnie sprzedają się za więcej niż to, co właściciele domów początkowo zapłacili za nie. A jeśli czas nie jest najważniejszy i właściciele domów mogą czekać dłużej na sprzedaż, to rynek w końcu się zrównoważy.

Z drugiej strony, może to być dobra wiadomość dla homebuyers, ponieważ jest mniejsza konkurencja dla domów, ponieważ więcej osób może czekać na stopy hipoteczne, aby spaść ponownie. Ponieważ inflacja może być nieco nieprzewidywalna, nie zawsze łatwo jest określić, kiedy dokładnie stopy wzrosną lub spadną. Ostatecznie, posiadanie domu jest nadal bardzo wartościową inwestycją z wielu powodów.

Dlaczego posiadanie domu jest cenne

Jak wspomniano wcześniej, inflacja powoduje wzrost kosztów wszystkich dóbr, wpływając tym samym na ogólną przystępność kosztów życia. Ceny gazu rosną, artykuły spożywcze kosztują więcej, koszty materiałów są wyższe, a koszty mieszkaniowe rosną. Niekoniecznie jest to związek jeden do jednego, ale inflacja ma szeroki zasięg. Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych może zniechęcić ludzi do posiadania domu, co sprawia, że więcej osób szuka opcji wynajmu. Jednak czynsz zawsze podlega wahaniom. Cena, którą płacisz za wynajem, będzie stale podatna na bieżący rynek gospodarczy, więc rzadko będziesz miał długoterminową stałą miesięczną płatność. W czerwcu 2022 roku krajowa mediana ceny wynajmu wynosiła 1 876 dolarów miesięcznie, co stanowiło wzrost o 14,1 procent w stosunku do poprzedniego roku. Z drugiej strony, gdy kupisz dom ze stałą stopą hipoteczną, będziesz miał jedną stałą płatność, która nie zmieni się nawet gdy inflacja wzrośnie lub spadnie. Dom będzie się również z czasem umacniał, co oznacza, że wartość nieruchomości będzie rosła. Każda początkowa wpłata kończy się być warta więcej, ponieważ liczba ta została określona przez koszt domu i stopę hipoteczną przy zakupie. Posiadanie domu jest inwestycją, ale jest tego warte. A w dłuższej perspektywie oprocentowanie kredytów hipotecznych w sierpniu 2022 roku jest nadal niższe niż historyczna średnia wynosząca 8 procent.

Inflation isn’t forever

Dobrą wiadomością zarówno dla kupujących, jak i sprzedających jest to, że inflacja nie trwa wiecznie. W końcu musi się skończyć, w przeciwnym razie pieniądze nadal byłyby dewaluowane, co miałoby większy negatywny wpływ zarówno w skali kraju, jak i na jednostki. Tak więc dla dobra wszystkich można ufać, że z czasem inflacja będzie się zmniejszać.