Horchata

Horchata

Na długo przed powstaniem wymyślnych markowych mlek, była horchata. Podczas gdy wiele osób uważa ją za tradycyjnie meksykański napój (jest często sprzedawana obok innych odmian agua fresca w okolicznych taqueriach), horchata ma swoje korzenie w Afryce i Hiszpanii, gdzie jest powszechnie przygotowywana w horchateriach z orzechów tygrysich (a.k.a. chufa), które w rzeczywistości nie są orzechami, ale jadalnymi bulwami, które wyglądają trochę jak pomarszczona ciecierzyca. W całej Ameryce Południowej horchata jest robiona z ryżem i/lub nasionami sezamu, nasionami melona, orzeszkami ziemnymi, migdałami lub nerkowcami.

W tym domowym przepisie na horchatę z mlekiem migdałowo-ryżowym, prażymy orzechy dla uzyskania maksymalnego smaku tostów (choć możesz pominąć ten krok, jeśli wolisz). Ryż jaśminowy nadaje napojowi nutę czarującego zapachu, ale każdy inny długoziarnisty biały ryż będzie działał równie dobrze. Wysokowydajny blender, taki jak Vitamix, rozdrabnia ryż i orzechy, dając najbardziej gładką i kremową horchatę. Jeśli masz inny rodzaj blendera, przygotuj się na odcedzenie większej ilości kawałków i uzyskanie znacznie mniejszej ilości gotowego napoju. Jeśli chcesz, aby napój nie zawierał nabiału, użyj cukru do posłodzenia horchaty zamiast mleka skondensowanego. Zacznij od ½ filiżanki i dostosuj do swojego smaku. Dla prawdziwej przyjemności, dodaj odrobinę horchaty do porannej kawy, aby nadać jej słodki, orzechowy smak cynamonu.

Wszystkie produkty prezentowane na stronie Bon Appétit są niezależnie wybierane przez naszych redaktorów. Jednakże, gdy kupisz coś poprzez poniższe linki detaliczne, otrzymamy prowizję partnerską.

Składniki

6-8 porcji

½

filiżanki surowych migdałów

1

filiżanki ryżu jaśminowego, opłukanego raz lub dwa razy

1

14-oz. puszka słodzonego mleka skondensowanego

2

łyżka Diamond Crystal lub 1¼ łyżki Morton soli koszernej

2

łyżka pasty z ziaren wanilii lub ekstraktu waniliowego

½

łyżka mielonego cynamonu; plus więcej do podania (opcjonalnie)

Specjalne wyposażenie:

warstwa płótna serowego