Ta pikantna wódka z tamaryndowca napędza meksykańską scenę imprezową

Ta pikantna wódka z tamaryndowca napędza meksykańską scenę imprezową

To jestHighly Recommend, kolumna poświęcona temu, co ludzie z branży spożywczej mają obsesję na punkcie jedzenia, picia i kupowania w tej chwili.

Nawet w Meksyku – gdzie chile są wykorzystywane w każdym zakątku diety, od paczek sosów podawanych z pizzą na dowóz po dressing na wierzchu ulicznej kukurydzy – wciąż byłem zaskoczony wódką z kopem. Pierwszy raz zetknąłem się z Spicy Tamarind firmy Smirnoff na weselu w starym klasztorze w Mexico City. Stół dwudziestokilkulatków obok mnie dostał pełną butelkę i podawali ją sobie, popijając prosto. Moja kolej przyszła z ręki panny młodej, która stała na krześle na parkiecie, nalewając napój do otwartych ust swoich gości ustawionych w kolejce.

Spirytus ma ulotny żar, który znika, gdy tylko drink wślizgnie się do gardła. Jego smak – pikantny, słodko-kwaśny i owocowy – przypomina popularne meksykańskie cukierki tamaryndowe z dodatkiem chili. Nie wymaga popijania, jest stworzony do imprezowania; niektóre butelki są nawet odporne na działanie czarnego światła.

W podobny sposób, w jaki Fireball napędzał moje wczesne dni picia w Stanach, Smirnoff Spicy Tamarind szybko stał się ulubionym napojem dla najmłodszego pokolenia pijących w Meksyku. W klubie nocnym HRoof w Cancún drink stał się hitem, jak „boom”, mówi Daniela Audi z Grupo Anderson’s, która jest właścicielem klubów takich jak HRoof, a także restauracji. „W naszych restauracjach fine diningowych jest sprzedawany do stołów młodych ludzi, którzy wszyscy biorą go jako strzał”.

Wprowadzony na rynek w 2017 roku wśród fali bardziej łatwych do picia likierów smakowych i pobudzony przez kampanię marketingową z 2021 roku z kolumbijskim piosenkarzem i megagwiazdą Karolem G, smak stworzył trend w branży alkoholowej. „Dziś sprzedajemy osiem nowych alkoholi o smaku tamarindo od innych marek” – mówi Emily Cassignac z La Europea, jednego z największych meksykańskich sprzedawców alkoholu i smakoszy. Smirnoff Spicy Tamarind jest również dostępny w USA.

Na TikTok, filmy z wódką w przepisach na koktajle zdobywają setki tysięcy polubień. (Opinia @ssserg_ o niej zmieszanej z wodą sodową o smaku arbuza, limonką i Tajinem: „BROO THIS IS GOOOD”) W domu popijam ją ściętą z seltzerem. Ale zostawiam go z przodu mojego baru, gdy jestem na przyjęciu, obok mezcali, jako przypomnienie, że nadal wiem, jak się bawić. Tylko bądźcie ostrzeżeni: Picie jak fajne dzieciaki nie oznacza, że poradzisz sobie z kacem jak oni.