Co to jest Queso Oaxaca?

Co to jest Queso Oaxaca?

W przypadku epickiej akcji wyciągania sera (jak w tych Squash Vampiro Tacos), queso Oaxaca – nazwany tak od nazwy meksykańskiego stanu, z którego pochodzi – jest królem topliwości. Jest również wyjątkowo smaczny. Choć często porównuje się go do mozzarelli o niskiej wilgotności lub Monterey Jacka, ten świeży ser z mleka krowiego jest bardziej warstwowy, o maślanym smaku, soczystej mleczności i delikatnej słoności.

Co to jest queso Oaxaca?

Queso Oaxaca należy do klasy serów zwanych pasta filata, co oznacza „przędzona pasta” Ta rodzina obejmuje również mozzarellę i ser typu string, a także bardziej dojrzałe sery, takie jak caciocavallo, provolone i Scamorza. Jak wszystkie sery w tej klasyfikacji, queso Oaxaca, który można znaleźć w Stanach Zjednoczonych, zaczyna się od pasteryzowanego mleka (zgodnie z prawem w USA wszystkie sery dojrzewające poniżej 60 dni muszą być pasteryzowane). Następnie do mleka dodaje się podpuszczkę, tworząc skrzep i serwatkę. Skrzepy są oddzielane od serwatki, a następnie zanurzane w gorącej serwatce lub wodzie, aby ponownie stały się elastyczne. Następnie miękkie skrzepy są rozciągane, wyciągane i kształtowane. Proces ten można porównać do produkcji cukierków w świecie sera.

W przypadku mozzarelli skrzepy są zwykle formowane w kulki, ale jeśli chodzi o queso Oaxaca, skrzepy są rozciągane w cienkie, płaskie wstążki i zwijane jak kłębek przędzy. Metoda ta tworzy elastyczną, ale sprężystą teksturę, którą łatwo rozerwać na cienkie nitki.

Jak mogę używać queso Oaxaca?

Queso Oaxaca jest najlepszym serem topionym, nadającym ooey gooeyness do quesadillas, tacos, chile rellenos, nachos, molletes, tlayudas i wielu innych. Jego łagodny, kremowy smak jest czystym płótnem dla mocno przyprawionych dodatków, takich jak wędzony kminek, pieczony kabaczek w tych wegetariańskich tacos vampiro, chorizo (hi, queso fundido) i ognisty carne asada.

Topiąc się, Queso Oaxaca jest równie smaczne na surowo. Spróbuj pokroić go w plastry i włożyć do kanapek z bakłażanem, podobnie jak inne świeże sery, jego tekstura jest delikatna i lekko piskliwa. Możesz też rozdzielić go na kawałki i użyć jako zabawnej, teksturowej dekoracji. Ułóż na wierzchu kurczaka mole enchiladas, rzuć z paskami grillowanych nopales lub użyj do wykończenia prostej miski smażonej fasoli.

Gdzie mogę znaleźć queso Oaxaca?

Queso Oaxaca, często sprzedawany jako ser Oaxaca, można znaleźć w wielu komercyjnych supermarketach w dziale serów specjalnych, wraz z innymi meksykańskimi produktami mlecznymi, takimi jak crema, queso fresco i Cotija. Niektóre z najbardziej popularnych marek to Cacique i El Mexicano. Ale jeśli masz dostęp do lokalnego meksykańskiego supermarketu, możesz być w stanie znaleźć bardziej rzemieślnicze wersje tego sera, które przynoszą jeszcze bardziej zniuansowany smak.

Prawda jest taka, że queso Oaxaca jest całkiem niezastąpiony. Substytuty nie są replikami, a ten ser jest swoją własną rzeczą i warto go szukać. Jeśli jednak absolutnie nie możesz dostać swoich rąk na queso Oaxaca, możesz użyć tartej mozzarelli o niskiej wilgotności, Monterey Jack lub sera Asadero do przepisów, które wymagają topienia. Jeśli chcesz zastąpić surowy, rozdrobniony queso Oaxaca, spróbuj ormiańskiego sera typu string.

Something to taco ’bout:

Platter of cheesy squash tacos with bowl of salsa

Te wegetariańskie tacos vampiro zamieniają klasyczne carne asada na karmelizowany kabaczek doprawiony wędzoną papryką, kminem, kolendrą i cayenne.

View Recipe