Solniczka może uczynić cię lepszym kucharzem

Solniczka może uczynić cię lepszym kucharzem

Zarówno dla doświadczonych szefów kuchni, jak i początkujących kucharzy domowych, ręczne doprawianie jest obiektywnie lepsze niż sięganie po solniczkę pełną zbrylonej, jodowanej soli kuchennej, która siedzi na blacie od początku lat osiemdziesiątych. Weź to od autora książki kucharskiej Cala Peternella, który jest nieugięty, gdy mówi: „Używanie solniczki to błąd”.

Aby wyeliminować wszelkie wpadki związane z nadmiernym lub niedostatecznym doprawianiem potraw, potrzebujesz zaufanej solniczki u swojego boku. Sięgając do solniczki i namacalnie czując, ile soli chwytasz, jest nie tylko bardziej niezawodna (każda solniczka trzęsie się inaczej), ale także doskonali twoje umiejętności jako kucharza.

Z czasem zyskasz bardziej intuicyjne wyczucie, jak doprawić jedzenie do własnych upodobań – dwie szczypty soli w trzech ubitych jajkach, garść w garnku z wodą na makaron, tylko odrobina w ryżu. (I nie nawiązując do pewnego meme, ale jest coś zabawnego i dramatycznego w kończeniu posiłku szczyptą płatków).

Umieść swój solniczek obok kuchenki, aby mieć do niego łatwy dostęp. Mając sól pod ręką, jesteś bardziej skłonny do doprawiania w trakcie pracy. Autorka BA, Sarah Jampel, opowiada się za dwoma piwniczkami: jedną przy kuchni, kiedy gotujesz, a drugą z płatkową solą do wykończenia na blat.

Nie ma potrzeby wydawać krociowych pieniędzy; każde naczynie, do którego możesz sięgnąć wszystkimi pięcioma palcami, liczy się w naszej książce jako piwniczka na sól. Ulubiony krótki kubek do kawy, dziewięcioosobowa patelnia, mała płytka miska, a nawet pintowy pojemnik na delikatesy zrobią sztuczkę. Ale jeśli zdecydujesz się uhonorować swoją sól dedykowanym ceramicznym naczyniem, wybierz piwniczkę, która jest tak samo ładna, jak funkcjonalna.

Starsza redaktorka kulinarna Emma Laperruque przysięga na tę ceramiczną piwniczkę na sól z Food52- tak jak, najwyraźniej, Courteney Cox. Jest bardziej kosztowna niż pojemnik na produkty delikatesowe, ale jest tego warta: „Przez lata był to jeden przedmiot w mojej kuchni, którego używam za każdym razem, gdy gotuję”, mówi. „Większość moich bliskich twierdzi, że używam za dużo soli (nie używam – oni używają za mało), ale nawet w tym przypadku duży rozmiar tego naczynia oznacza, że napełnianie jest rzadkie. A skośny otwór jest w sam raz, aby sięgnąć do środka.” Wykonane jest ręcznie w San Diego, ale jest wystarczająco wytrzymałe – np. nadaje się do mycia w zmywarce – że nie trzeba się nim przejmować.

Sawyer Ceramics Ceramic Salt Cellar

Wiele z najlepszych solniczek jest otwartych na powietrze, ponieważ kłopotliwe jest używanie pokrywki, jeśli często gotujesz. To powiedziawszy, pokrywy mogą być pomocne w utrzymaniu wilgoci (która może powodować zbrylanie) i zapobieganiu rozlaniu. Ta solniczka to najlepsze rozwiązanie z obu światów. Wyposażona jest w pokrywę na zawiasach, którą można otworzyć, gdy aktywnie gotujesz, i zamknąć, by bezpiecznie przechowywać przez cały pozostały czas.

Być może słyszałeś, że pojemniki do przechowywania soli nazywane są „solniczkami”, termin ten pochodzi prawdopodobnie od szkockiego słowa gaelickiego oznaczającego naczynie gliniane. Francuska marka ceramiki Emile Henry produkuje wersję, która wygląda trochę jak peryskop łodzi podwodnej w różnych kolorach.

Ale jeśli chodzi o coś bardziej dosłownego, to jesteśmy fanami tej uroczej, garncarskiej solniczki z JQ Dickinson Appalachian Mercantile.

Starszy redaktor ds. handlu MacKenzie Chung Fegan uważa, że najlepsza solniczka ma dodatkowy atut: ser. „Sery w stylu Saint-Marcellin – takie jak Murray’s St. Mark’s lub Vermont Creamery’s St. Albans – przychodzą w małych okrągłych terra-cotta crocks, które są dokładnie w odpowiednim rozmiarze do przechowywania soli”, mówi. Kup ser, zjedz ser, zatrzymaj pojemnik na zawsze.

Jeśli chodzi o to, w jaką sól powinieneś zaopatrzyć swój pojemnik na sól, zdecydowanie polecamy sól gruboziarnistą, czy to koszerną, czy morską. Drobne granulki są trudne do uchwycenia i mogą przykleić się do palców lub zrobić bałagan. I jeszcze jedna uwaga: do codziennego przyprawiania potraw trzymaj się jednego rodzaju soli, aby zachować spójność, zamiast kupować inną markę za każdym razem, gdy robisz zakupy. Sól koszerna Diamond Crystal to wybór kuchni testowej.

Jako jeden z najczęściej używanych składników w Twojej kuchni, sól zasługuje na to, by mieć swój własny przytulny dom w zasięgu ręki, a nie zdegradowany do bezceremonialnego kąta w szejkerze. Tak więc, zaopatrz się w sól dobrej jakości, zgrabną solniczkę i zacznij przyprawiać.